sk   en     de    pl    ru 

INFORMAČNÍ LINKA - 840 810 810

Zavřít X

Jak zvýšit životnost zahradní pergoly?

13.7.2017

Zahradní pergoly se těší velké popularitě. Je to také proto, že mohou mít nespočet podob i účelů. Mohou sloužit pro posezení, stolování, pořádání oslav, ale i jako pracovny, místa pro relaxaci nebo i k ryze praktickým účelům, například jako dřevníky nebo přístřešky na auto. Ale aby pergola plnila dobře a dlouho svůj účel, je třeba se o ni také patřičně starat.
 
 

Záleží na materiálu 

Pokud si chcete především užívat komfort zahradního přístřešku a nechcete do něj investovat další náklady a úsilí spojené s údržbou, myslete na to už při koupi nebo realizaci. Velmi zásadní je totiž použitý materiál. Hliníková pergola s polykarbonátovou krytinou bude sloužit dlouhá léta a vydrží krásná i bez péče. Dřevěná pergola si vaší pozornosti vyžádá podstatně víc.
 

Kontrola škůdců, hub a stavu dřeva 

Dřevěnou pergolu je třeba na začátku opatřit vhodnými nátěry, lazurou a podobně. Tyto nátěry budou dřevo chránit, ale nevydrží věčně. Jednou za čas bude třeba nátěry přebrousit a obnovit. Zda není pergola napadena houbami nebo škůdci byste měli kontrolovat každý rok (nejlépe po zimě). 
 

Pozor na vlhkost i přetěžování 

Zmíněné ochranné nátěry slouží nejenom proti škůdcům, houbám apod., ale také proti vlhkosti a slunečnímu záření. Kontrolujte častěji místa vystavená více působení vody a slunečního svitu a nátěry obnovujte podle potřeby. 
Pergolu také nevystavujte větší zátěži, než na jakou je konstruována. Pokud chcete něco zavěsit na střešní trámy (houpačky, svítidla, květináče,…) nebo opírat o nosné sloupy – počítejte s tím, že spoje i samotné dřevo budou vystaveny nepřiměřenému tlaku a jejich životnost se sníží. Další možností je od začátku koncipovat konstrukci dostatečně nosnou pro tyto účely. 
 

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email.
Telefonní číslo
Neplatný vstup
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy.
Potvrďte:
Potvrďte, že nejste robot.